Site icon Kreapoint

WordPress návod – Odstránenie názvu stránky 1

User Review
0 (0 votes)

WordPress je blogový CMS, ktorému sa názov stránky zobrazuje hneď pod hlavičkou, respektíve hneď pod menu. Tento názov stránky sa zobrazuje aj ako nadpis článku. Nadpis sa nedá upravovať ako bežný text dokonca sa nedá ani jednoducho štylizovať. Buďme úprimný, tieto názvy kazia vizuál stránky, nie sú zarovnané a v editore (Elementor, Visual composer) ich nevieme odstrániť. Najkrajšie aj tak vyzerá text v obrázku, ktorý nedokážeme v žiadnom prípade pridať, avšak záleží na téme.

Viete si predstaviť vašu krásnu landing page s nadpisom Domov? Myslím si s týmto by nebol nikto spokojný.

Ako skryť názov stránky vo WordPresse?

Väčšinou to býva manuálna práca a riešenie je vynechať názov. Toto sa z praktického ani z SEO pohľadu neodporúča a navyše pokiaľ používame elementor, tak si tam vloží nejaký náhodný názov napr. Elementor #891.

Nehovoriac o tom, že keď budete chcieť túto stránku v budúcnosti opraviť, tak ju v zozname stránok nerozpoznáte. Ďalšou zrejmou nevýhodou tejto metódy je, že budete musieť ručne vytvoriť permalink. Ako zabrániť WordPressu v automatickom generovaní tohto trvalého odkazu za vás?

Vloženie kódu na odstránenie nadpisov

Jednou z metód, ktorú vidím v ostatných tutoriáloch je vloženie krátkeho kódu do functions.php ktorý nájdete Vzhľad > Editor tém. Zmeny odporúčam robiť v child téme, ktorá sa pri aktualizácií neprepíše.

Function ala_hidetitle_class ($ classes) {if (is_page ()): $ classes [] = ‚hidetitle‘; Return classes $; endif; Return classes $; } Add_filter (‚post_class‘, ‚ala_hidetitle_class‘);

A do style.css sa pripíše:

.hidetitle .entry-title {display: none; }

Momentálne sme na pozadí wordpressu pridali triedu pre nadpis a v style.css súbore sme ju zakázali zobrazovať. Avšak práve sme pridali ďalšie riadky kódu, ktoré bude musieť prehliadač prečítať a avšak tento kúsok kódu nám stránku vôbec nespomalí.

Plugin na odstránenie názvov stránky

Toto je asi tá najmenej vhodná metóda, každý plugin pridáva strašne veľa kódu do pozadia a nehovoriac o tom, že je to ďalší prvok, ktorý sa môže rozbiť pri aktualizácií wordpressu. Pre tých, ktorý sa vôbec do programovania nevyznajú je aj toto možnosť. Napríklad tento plugin:

Hide page and post title je jeden z mnohých pluginov, ktoré sú zadarmo priamo vo wordpress repozitári a fungujú.

Nastavenie v úpravách stránky

Pokiaľ používate Elementor, tak priamo v úpravách stránky v default editore (Vlastnosti stránky > šablóna)  je možnosť vybrať si „predvolená šablóna“, „elementor celá šírka“, „elementor plátno“ a prípadne nejaké priamo podporované témou.

Predvolená šablóna je to čo vidíte, ohraničená z obidvoch krajov s menu a nadpisom. Predvolená šablóna znamená pre každú tému niečo iné, preto treba najprv zistiť, či naozaj nevyhovuje predvolené šablóna presne tomu čo potrebujete.

Elementor celá šírka Vám dovolí natiahnuť obsah na celú šírku a odstráni  nadpis stránky. Predvolená stránka v tomto režime je presne ohraničená z jednej aj z druhej strany. Čiže pokiaľ chcete odstrániť názov stránky určite odporúčam túto šablónu. Pokiaľ chcete v tomto móde natiahnuť obsah na celú šírku priamo v elementore použijete možnosť celá šírka. Respektíve natiahnuť obsah.

Elementor plátno ako už z názvu vyplýva je úplne čistá, táto šablóna zakrýva hlavičku (menu, header), aj pätu stránky (footer). Dostávate len čistú stránku, ktorú môžete skladať v gutenbergu či priamo v elementore.

Záver

Pokiaľ na stránke využívate elementor, určite odporúčam používať Elementor celá šírka, aby ste sa zbavili neformátovateľného nadpisu. Avšak pokiaľ už nemáte na výber určite by som siahol skôr do kódu, nemusíte sa báť, viete ho tam jednoducho vložiť cez ftp či priamo vo vzhľade stránky.

Krajnou možnosťou je použitie pluginu. Pri plugine musíte mať vzťah medzi vami a vydavateľom pluginu, že budú chodiť pravidelné aktualizácie a bude dobre nakódovaný. Inak stránka sa vystavuje zbytočnému riziku. Pri pluginoch stále platí, že čím je viac stiahnutí, tak tým je pravdepodobnejšie lepšie nakódovaný a vydavateľ a oň stará. Tak isto dôležitý údaj je aj dátum poslednej aktualizácie a podpora najnovších PHP a verzií wordpressu.

Tento návod je veľmi všeobecný vzhľadom, že na rovnaký problém viete naraziť aj v článkoch či portfóliu, kde by sa mali tieto možnosti zhodovať s týmto návodom.

Tento návod vznikol v spolupráci s Nastartovac.sk.

User Review
0 (0 votes)
Exit mobile version