Ako inštalovavať wordpress v 4 jednoduchých krokoch

Sending
User Review
0 (0 votes)

Obsah

Inštalácia wordpressu je jeden z prvých krokov ku Vašej vysnívanej stránke. Stačí sa držať tohto návodu a za 10 minút máte stránku pripravenú. Prípadne prenechajte inštaláciu odborníkovi – Vesielko už od 1,9€.

Doména a webhosting

Každá webstránka musí mať priestor (hosting), kde ju budete mať uloženú a cestu ako ju ľahko nájdete (doménu). Práve teraz ste si zvolili názov Vašej stránky. Pre istotu keď zadáte do vyhľadávača www.vasadomena.vasakoncovkadomeny by Vám malo ukázať prázdnu stránku.

Nebudem tu robiť reklamu rôznym hostingovým spoločnostiam, ale určite odporúčam tú moju 🙂 Hostcreators.

Väčšina hostingových spoločností ponúka možnosť automatickej inštalácie wordpressu ako napríklad: websupport, exohosting, hostcreators, active24… Pokiaľ však chcete wordpress inštalovať manuálne tak pokračujte ďalej v tomto článku.

Manuálna inštalácia WordPressu

WordPress si dokážete stiahnuť na stránke https://sk.wordpress.org/download/ tieto súbory následne musíte rozbaliť, respektíve extrahovať z komprimovaného súboru (.zip).

Všetky tieto súbory musíte nahrať do vášho priečinka v hostingu pomocou FTP. FTP (File Transfer Protocol) – Je protokol pre prenos súborov na diskový priestor servera u poskytovateľa hostingových služieb. Pre úplné pochopenie je to program ktorý dokáže komunikovať s Vaším hostingom. Viac sa tejto téme venujem v ďalšom návode.

Súbory treba obvykle nahrať do adresára s názvom web, public_html, htdocs alebo web vo Websupporte. Pozor: Nenahrávajte celý adresár s názvom wordpress, nahrávajte jeho obsah (súbory a podadresáre).

Vytvorte MySQL Databázu

Každý wordpress pre svoje fungovanie potrebuje databázu. Sú isté hostingy kde databázu neponúkajú ako napríklad najlacnejší hosting od active24 či niektoré balíky vo Wedose.

Databáza by mala mať typ MySQL prípadne jej novšou verziou MariaDB či nie oficiálne podporovaný PostgreSQL. Pri inštalácií si zvolíte vlastný názov a heslo databázy. Pozor! Vytvorené údaje bude potrebné zadať do inštalácie, tak si ich nezabudnite poznačiť.

Samotná inštalácia

Po vytvorení databázy prejdite na vašu doménu. V strede obrazovky svieti výber jazyka, slovenčina je podporovaná komunitou. Všetky údaje databázy, ktoré ste si zvolili v predchádzajúcom kroku vpíšte do vyhradených okienok.

Pozor! Nezabudnite na celú cestu k databáze aj s portom uvádzanú zo dvojbodkou po hostiteľovi. Pokiaľ Vám nič nefunguje, môžete použiť localhost na mnohých hostingoch funguje.

Teraz už len vypíšete základné údaje o vašej stránke ako názov, užívateľ, heslo k užívateľovi a Váš e-mail pre overenie.

Po týchto krokoch stačí prejsť na www.vasadomena.vasakoncovkadomeny/wp-admin na tejto stránke sa viete Vašimi údajmi prihlásiť priamo do administrácie.

Záver

V dnešnej dobe sa takmer vždy inštaluje WordPress cez rýchlu inštaláciu, rýchla inštalácia je možná aj na subdomény. Len pre informáciu vedeli ste že viac ako 50% internetu funguje na WordPresse? Tento obľúbený CMS už dávno nie je využívaný len na blogovanie a statické webstránky. Taktiež sa dajú cezeň tvoriť úspešné e-shopy, rezervačné formuláre či vládne stránky.

Verím, že návod Vám pomohol zvládnuť prvý krok k Vašej stránke. Tento krok je veľakrát vďaka pomalým hostingom veľmi zdĺhavý a vyčerpávajúci.

Leave a Reply